środa, 13 marca 2013

Co zrobić gdy zaginie bliska osobaKiedy poczujemy,że sytuacja jest nietypowa i osoba zazwyczaj słowna, której nie zdarzały się wcześniej zniknięcia nagle nie wraca do domu i w żaden sposób nie można się z nią skontaktować to pierwszy sygnał,że należy zacząć działać.W zaginięciach najważniejszy jest CZAS

MIT: zgłoszenie przyjmowane przez policję po 48 godzinach. 
FAKT: policjant, który pełni dyżur ma OBOWIĄZEK nałożony przez rozporządzenie Komendanta Głównego policji przyjąć zgłoszenie o zaginięcie i podjąć kroki, aby wyjaśnić co stało się z osobą. 

Przede wszystkim mimo wszystko nie należy wpadać w panikę. Racjonalne działanie może najwięcej pomóc w odnalezieniu zaginionego. Chaotyczne działanie może jedynie zaszkodzić i niepotrzebnie trwonić cenny czas i siły.

Przed pójściem na policję-należy skontaktować się z osobami z najbliższego otoczenia zaginionego i wysondować czy przypadkiem osoba ta nie była tam lub czy tam nie przebywa.Gdy już zdobędziemy te informacje udajemy się z WYRAŹNYM ZDJĘCIEM zaginionego na najbliższy miejscu zamieszkania posterunek policji.

WAŻNE! Aby policja mogła skutecznie poszukiwać zaginionej osoby potrzebne jest jak najbardziej aktualne zdjęcie zaginionego. Dlatego to nie czczy slogan: FOTOGRAFUJ SWOICH BLISKICH. Zaginięcie może dotknąć każdego z nas.

Policja powinna przyjąć zgłoszenie, spisać wszystkie dane oraz wydać ZAŚWIADCZENIE O ZGŁOSZENIU ZAGINIĘCIA ( potrzebny do zgłoszenia min. do instytucji pozarządowych, do spraw rodzinnych, alimentacyjnych itp).
Należy przypomnieć sobie ewentualne dziwne zachowania zaginionego, gdy pojawiały się uzależnienia, mówić prawdę, bo tylko ona pomoże w jak najszybszym odnalezieniu. Przestrzegamy przed zatajaniem informacji-może to mieć zgubny skutek i utrudnić pracę ludziom , którzy chcą i mogą pomóc. Trzeba wszystkie siły gromadzić na przetrwanie tego okrutnego okresu.

Następnym krokiem są bardzo ważne zadania rodziny/bliskich, które mogą wykonać sami.

Zalecamy zaginięcie zgłosić do instytucji, która posiada rejestrację w KRS, bo tylko takie podmioty działają legalnie ( ich działalność jest rozliczana przez różnego rodzaju kontrole). Na terenie naszego kraju działają tylko 3 takie organizacje: STOWARZYSZENIE BEZ ŚLADU, MISSING ZAGINIENI I FUNDACJA ITAKA. 
Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza i odesłanie go na właściwy dla danej organizacji adres.

Jednostki te pomagają w szerokim nagłaśnianiu zaginięcia w mass mediach,tworzą plakaty, prezentacje, udostępniają konto, służą radą, dobrym słowem.

RODZINA może: sama plakatować, stworzyć wydarzenie na portalach społecznościowych, rozsyłać informacje.

PRZESTRZEGAMY przez różnej maści oszustami, którzy podają się za detektywów, jasnowidzów, psychologów itp itd.

Osoby-oszuści mogą odebrać szukającym nadzieję, pieniądze...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękujemy za komentarz. Włączona jest jego moderacja.Po akceptacji zostanie zamieszczony.